Užij si více, plať méně! Při nákupu nad 1.300 Kč získáš dopravu zdarma.

Mušelín -hladký, jemný, vzdušný

Ahoj všichni nadšení švadleny a švadleni! Dnes se společně ponoříme do světa šití s látkou, která je zároveň nádherná, vzdušná a trochu vychytralá - s mušelínem jinak zvaným gázovinou nebo fáčovinou. Mušelín je lehký, často používaný materiál, který je ideální pro výrobu všeho od letního oblečení po luxusní bytové doplňky. Ale pozor, šití s ním může být trochu oříšek! Pojďme se podívat, jak na to, aby váš projekt byl co nejúspěšnější.

 Co je mušelín?

Mušelín je lehká, prodyšná tkanina, často vyrobená z bavlny. Je oblíbená kvůli své měkkosti a vzdušnosti, což z něj dělá ideální materiál pro letní šaty, šátky, ale i pro deky a pleny pro nejmenší.

Jak šít z mušelínu: Krok za krokem k dokonalému výtvoru

Mušelín je všestranný materiál, ideální pro letní šaty, šátky, dětské oblečení, ale i různé domácí dekorace. Ale pozor, mušelín má svá specifika, která je potřeba při šití respektovat!

 Než se pustíte do stříhání je velice důležité látku před šitím předeprat, mušelín se totiž může smrštit. Umyjte ho ve studené vodě a nechte uschnout, nejlépe vzhůru nohama. S mušelínem zacházejte opatrně, aby si udržel svou původní strukturu a kvalitu.

Mušelín je poměrně nestabilní a může "žít". Vyberte si proto jednoduchý střih bez mnoha detailů, který nepotřebuje přesné usazení na těle. Volné šaty, sukně, tuniky nebo rovné kalhoty jsou ideální.438137423_818219803529584_7956785148482798879_n (1)

Tak ...látku máme usušenou,vyžehlenou a střih překreslený na perlanu nebo papíře a teď si připravíme veškeré pomůcky a nástroje, které k šití mušelínu potřebujeme.

1. Připravte si svůj stroj - Nastavte svého mazla na nižší napětí nitě, aby se zamezilo krčení látky.

 

2. Ostré šicí jehly -  mušelín je jemný, takže použijte jehlu s velikostí 70/10 nebo 80/12.


3. Příslušné nitě - ideálně polyesterové  který lépe drží na jemných tkaninách.

.Okraje látky začistěte overlockem nebo cikcakem na obyčejném stroji, přidají vaší práci na odolnosti a zamezí třepení. Pro zachování lehkosti a vzdušnosti doporučuji zapošit okraje pomocí rollovací patky, která elegantně zakončí vaše švy.

 Dokončení projektu

Ať už šijete oblečení nebo dekorace do domácnosti, nezapomeňte dílo po dokončení opět jemně vyprat a nechat přirozeně uschnout. Látku můžete mírně přežehlit pomocí páry, což jí vrátí kýžený objem a lehkost.

Mušelín je možná trochu víc pracný, ale výsledky stojí zato! Váš šicí projekt z mušelínu bude nejen krásný, ale také příjemný na nošení a dotek. Teď, když už víte, jak na to, můžete začít tvořit. Hodně štěstí a užijte si každý steh!

 

Doufám, že se vám tato krátká příručka bude líbit a pomůže vám objevit kouzlo práce s touto nádhernou látkou. Pusťte se do práce a užijte si šití!